Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Indie rock - wykonawcy | Muzyka niszowa

Wykonawcy indie rocka

Indie rock to gatunek muzyczny, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa ‘independent’ czyli niezależny. Wzięła się stąd, że zespoły określane tym mianem często wydają swoje płyty w małych, niezależnych wytwórniach płytowych.

Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii we wczesnych latach 80. wywodzi się ze scen punkowych i post punkowych. Najważniejszymi brytyjskimi grupami indierockowymi były The Smiths, The Stone Roses i The Jesus and Mary Clain. Ich muzyka bezpośrednio inspirowałą takie ruchy jak shoegane i brit-pop.

W Stanach Zjednoczonych muzyka określana jako indie rock wywodzi się z zainspirowanej etosem punk rocka i hardcore’u sceny rocka alternatywnego. W latach 80 termin indie rock przypisywano muzyce zespołów takich jak Husher Du, Dinosaur Jr, Sonic Youth czy Big Black. Od połowy lat 90 tego określenia często używa się po prostu w odniesieniu do, nierzadko całkowicie różnych stylistycznie, zespołów ze sceny niezależnej.

Jedną z odmian rocka niezależnego lub indie rocka w Wielkiej Brytanii jest brit-pop. Nurt ten zapoczątkowało wydanie płyty Definitely Maybe zespołu Oasis oraz Parklife ( Blur ). Jednak szczyt popularności przypada na czasy albumów Be here now i Spiceworld. Na Wyspach zarówno Oasis i Blur zdobyli ogromną popularność porównywalną z Beatlemanią. Nie mniej znany jest również zespół Radiohead, który w oryginalny sposób łączy gitary i nowoczesne elektroniczne brzmienia. Ich krążek OK Computer to zdecydowanie jedna z najbardziej oryginalnych płyt lat 90.

Nie mniej znane zespoły znaleźć możemy w Stanach Zjednoczonych. Wymienić można tu między innymi The Killers, Yeah, yeah, yeach, Pixies.
The Killers wykonał przebój That Huss, który szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kawałków muzyki indie. Natomiast Yeah, yeah, yeah to zespół z Nowego Jorku. Słynie z dość nietypowych i niekonwencjonalnych strojów, a jego członkowie zupełnie nie przypominają gwiazd. Preferują nieco punkowe brzmienie gitar, a ich płyta Show your bones jest jedną z najbardziej magnetycznych jakie pojawiły się na początku tego tysiąclecia.

Nie tylko rock pragnie być niezależny. Również elektroniczna muzyka alternatywna chce być wyzwolona z krępujących ograniczeń.