Wykonawcy indie rocka

Indie rock to gatunek muzyczny, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa ‘independent’ czyli niezależny. Wzięła się stąd, że zespoły określane tym mianem często wydają swoje płyty w małych, niezależnych wytwórniach płytowych.

Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii we wczesnych latach 80. wywodzi się ze scen punkowych i post punkowych. Najważniejszymi brytyjskimi grupami indierockowymi były The Smiths, The Stone Roses i The Jesus and Mary Clain. Ich muzyka bezpośrednio inspirowałą takie ruchy jak shoegane i brit-pop.

W Stanach Zjednoczonych muzyka określana jako indie rock wywodzi się z zainspirowanej etosem punk rocka i hardcore’u sceny rocka alternatywnego. W latach 80 termin indie rock przypisywano muzyce zespołów takich jak Husher Du, Dinosaur Jr, Sonic Youth czy Big Black. Od połowy lat 90 tego określenia często używa się po prostu w odniesieniu do, nierzadko całkowicie różnych stylistycznie, zespołów ze sceny niezależnej.

Jedną z odmian rocka niezależnego lub indie rocka w Wielkiej Brytanii jest brit-pop. Nurt ten zapoczątkowało wydanie płyty Definitely Maybe zespołu Oasis oraz Parklife ( Blur ). Jednak szczyt popularności przypada na czasy albumów Be here now i Spiceworld. Na Wyspach zarówno Oasis i Blur zdobyli ogromną popularność porównywalną z Beatlemanią. Nie mniej znany jest również zespół Radiohead, który w oryginalny sposób łączy gitary i nowoczesne elektroniczne brzmienia. Ich krążek OK Computer to zdecydowanie jedna z najbardziej oryginalnych płyt lat 90.

Nie mniej znane zespoły znaleźć możemy w Stanach Zjednoczonych. Wymienić można tu między innymi The Killers, Yeah, yeah, yeach, Pixies.
The Killers wykonał przebój That Huss, który szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kawałków muzyki indie. Natomiast Yeah, yeah, yeah to zespół z Nowego Jorku. Słynie z dość nietypowych i niekonwencjonalnych strojów, a jego członkowie zupełnie nie przypominają gwiazd. Preferują nieco punkowe brzmienie gitar, a ich płyta Show your bones jest jedną z najbardziej magnetycznych jakie pojawiły się na początku tego tysiąclecia.

Nie tylko rock pragnie być niezależny. Również elektroniczna muzyka alternatywna chce być wyzwolona z krępujących ograniczeń.