Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Polski underground - zespoły | Muzyka niszowa

Polskie zespoły undergroundowe

Muzyka alternatywna jest w Polsce niszowa. Słucha jej niezbyt liczna publiczność, co nie znaczy, że nie istnieją zespoły, które ją grają. Możemy się doszukać co najmniej kilkunastu, z takimi zespołami jak Kombajn do Zbierania Kur po wioskach, Kanał audytywny, L.U.C. czy Fly Killer na czele. Aby przybliżyć jej przedstawicieli kilka słów o każdym z nich.

Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach to przedstawiciel gatunku alternativ rock. Największy walor zespołu to jego teksty – psychodeliczne, pełne ukrytego przekazu, głębokie, często zupełnie inne niż wszystkie. Zespół istnieje od 2001 roku, a powstał z inicjatywy wokalisty i tekściarza Marcina Zagańskiego. Nagrali już dwie płyty – „8 piętro” i „Lewa strona literki M”, a teraz pracują nad kolejnym longplayem. Muzyka tego zespołu wprowadza nas w inny wymiar świadomości, inny stan ducha. Jak śpiewa zespół „zamykamy oczy i jesteśmy tylko kawałkiem pudełka, z którego właśnie wyszedł królik.”

Kanał Audytywny to polski projekt stworzony przez L.U.C.’a. Grupa ta łączy ze sobą tak różne gatunki jak nu-jazz, trip-hop i hip-hop. Oryginalność oraz styl tego zespołu jest podziwiany nawet przez osoby, które nie przepadają za taką muzyką. Charakterystyczne dla nich jest wykorzystywanie akustycznego basu zamiast gitary basowej.

L.U.C to polski raper i producent muzyczny. Wykreował on własny styl nazwany elucystyką. Charakteryzuje się on brakiem klasyfikalności, czyli świadomym mieszaniem gatunków i przekraczaniem barier różnych rodzajów sztuki. Nagrał trzy albumy, które łączą ze sobą cztery dziedziny sztuki : muzykę, grafikę, film oraz literaturę. Wspomnieć trzeba też o bardzo dobrym flow oraz freestylu.

Fly Killer to polsko-brytyjski zespół, który jest wspólnym przedsięwzięciem muzycznym małżeństwa Pati Yang i Stephena Hitlona. Muzyka grana przez nich utrzymana jest w gatunku trip-hop i electronic. Na płycie słychać mocny głos Pati, połamane rytmy perkusyjne i bardzo dużo elektronicznych dźwięków prosto z kosmosu.

Wśród polskich wykonawców muzyki słuchanej przez stosunkowo niewielkie grono odbiorców znajdziemy także grupy grające reggae.