Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Internetowe radio niekomercyjne | Muzyka niszowa

Niekomercyjne radio internetowe

Dawniej tworzenie radia wymagało ogromnych nakładów nie tylko pracy, ale przede wszystkim pieniędzy. Teraz technika poszła tak do przodu, że wystarczy odpowiednio skonfigurowany program jak Vinamp, aby stać się nadawcą. Chodzi oczywiście o radia internetowe. Te tradycyjne bowiem nadal są domeną ogromnych koncernów medialnych. Oczywiste jest, że ich właściciele pragną, aby zainwestowane pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto i przyniosły zwielokrotniony zysk. Dlatego radia te są komercyjne, czyli nastawione na zysk. Skierowane są do dużych ilości odbiorców, dlatego też między innymi muzyka w nich prezentowana jest zróżnicowana, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Przeciwieństwem stacji komercyjnych są, jak nietrudno się domyślić, niekomercyjne, czyli tworzone nie dla zysku. Po co więc? Z chęci pokazania szerszej publiczności tego, co niszowe, jak na przykład rocka progresywnego. Artystom undergroundowym ciężko bowiem jest przebić się, ponieważ duże stacje radiowe wolą stawiać na muzykę popularną, która trafią do szerszej publiczności.

Niekomercyjne radia tworzą miłośnicy muzyki, którzy poświęcają swój czas dla samej satysfakcji dzielenia się swoją miłością do muzyki. Pracują z reguły w zaciszu własnego domu emitując swoje programy w internecie. Dzięki temu odbiorca może w ten sam sposób odbierać dane treści. Pracownikami są z reguły albo sami twórcy albo wolontariusze pracujący za przysłowiowe ‘dziękuję’.

Niekomercyjne radia internetowe mogą być nastawione na jeden rodzaj muzyki lub promować muzykę awangardową ogólnie. Programy poszczególnych stacji niestety często są okrojone, w porównaniu do tych komercyjnych, do wymiaru kilku godzin. W tego typu radiach stawia się przede wszystkim na muzykę i to ona stanowi trzon, a słowo jest jedynie dodatkiem.

Aby posłuchać którejś z internetowych stacji wystarczy dostęp do internetu. Nie trzeba płacić żadnego abonamentu  ani tym podobnych rzeczy. Nie chodzi bowiem o zarobek, a o rozpowszechnienie tego, co warte posłuchania, a co często jest pomijane przed komercyjne media.