Festiwale muzyki gotyckiej

Festiwali muzyki gotyckiej nie ma może zbyt dużo, ale kilka znaczących można wymienić. Są to między innymi Wave Gotik Treffen, Castle Party oraz M’era Luna.

Najważniejszy z nich to chyba Wave Gotik Treffen odbywający się w Lipsku ( w Niemczech ). Ponad 150 zespołów reprezentujących wiele gatunków muzycznych, między innymi rock gotycki, gothic metal, industrial neofolk, dark wave, death rock, gra w kilku miejscach w mieście przez cztery dni w tak zwane Zielone Świątki.
Pierwszy festiwal odbył się w 1987 roku w Poczdamie. Od tamtego czasu liczba uczestników szybko rośnie, więc w festiwalu biorą udział najbardziej znane zespoły reprezentujące wszelkie pokrewne rockowi gotyckiemu gatunki muzyczne. Jeden z największych festiwali miał miejsce w 2000 roku kiedy to w Lipsku zgromadziło się trzysta zespołów oraz ponad dwadzieścia siedem tysięcy fanów.

Z polskich festiwali na uwagę zasługuje na pewno Castle Party odbywający się na przełomie lipca i sierpnia na zamku w Bolkowie. Na festiwal przyjeżdża corocznie kilka tysięcy fanów rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro industrialu i utworów pokrewnych. Przeważającą grupę stanowią Polacy, jednak przyjeżdżają także Niemcy, Czesi, Rosjanie, Słowacy, a nawet Holendrzy.
Festiwal trwa cztery dni, od godzin popołudniowych do późnych godzin nocnych. Podczas koncertów tylko część osób może znajdować się pod sceną. Wieczorem część uczestników może przebywać w innych częściach zamku. Duża część budynku staje się wtedy przestrzeniami handlowymi. Ciekawe jest to, że znaczna część gotów przebiera się w różnego rodzaju stroje pozując do zdjęć i tworząc nastrój ciągłej maskarady.
Jednym z najbardziej znanych gości jest zespół Closterheller.

Dość dużym festiwalem muzyki gotyckiej jest także M’era Luna. Odbywa się on w niemieckim Hildesheim od 2000 roku. Mieści się on w ogromnej brytyjskiej bazie lotniczej, w której kiedyś odbywał się festiwal Zillo. Co roku wydarzenie to przyciąga około dwadzieścia pięć tysięcy fanów muzyki w klimatach dark independent , kładąc nacisk na gothic metal, rock gotycki oraz electro.

Działalność wszelkich undegroundowych zespołów to nie tylko występy na festiwalach i przyjemności. To ciężka praca na co dzień nad nowymi utworami.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17065 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/festiwale-muzyki-gotyckiej/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/kei/public_html/079.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/kei/public_html/079.pl/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/kei/public_html/079.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/kei/public_html/079.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/kei/public_html/079.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/kei/public_html/079.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435