Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Muzyka gotycka - festiwale | Muzyka niszowa

Festiwale muzyki gotyckiej

Festiwali muzyki gotyckiej nie ma może zbyt dużo, ale kilka znaczących można wymienić. Są to między innymi Wave Gotik Treffen, Castle Party oraz M’era Luna.

Najważniejszy z nich to chyba Wave Gotik Treffen odbywający się w Lipsku ( w Niemczech ). Ponad 150 zespołów reprezentujących wiele gatunków muzycznych, między innymi rock gotycki, gothic metal, industrial neofolk, dark wave, death rock, gra w kilku miejscach w mieście przez cztery dni w tak zwane Zielone Świątki.
Pierwszy festiwal odbył się w 1987 roku w Poczdamie. Od tamtego czasu liczba uczestników szybko rośnie, więc w festiwalu biorą udział najbardziej znane zespoły reprezentujące wszelkie pokrewne rockowi gotyckiemu gatunki muzyczne. Jeden z największych festiwali miał miejsce w 2000 roku kiedy to w Lipsku zgromadziło się trzysta zespołów oraz ponad dwadzieścia siedem tysięcy fanów.

Z polskich festiwali na uwagę zasługuje na pewno Castle Party odbywający się na przełomie lipca i sierpnia na zamku w Bolkowie. Na festiwal przyjeżdża corocznie kilka tysięcy fanów rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro industrialu i utworów pokrewnych. Przeważającą grupę stanowią Polacy, jednak przyjeżdżają także Niemcy, Czesi, Rosjanie, Słowacy, a nawet Holendrzy.
Festiwal trwa cztery dni, od godzin popołudniowych do późnych godzin nocnych. Podczas koncertów tylko część osób może znajdować się pod sceną. Wieczorem część uczestników może przebywać w innych częściach zamku. Duża część budynku staje się wtedy przestrzeniami handlowymi. Ciekawe jest to, że znaczna część gotów przebiera się w różnego rodzaju stroje pozując do zdjęć i tworząc nastrój ciągłej maskarady.
Jednym z najbardziej znanych gości jest zespół Closterheller.

Dość dużym festiwalem muzyki gotyckiej jest także M’era Luna. Odbywa się on w niemieckim Hildesheim od 2000 roku. Mieści się on w ogromnej brytyjskiej bazie lotniczej, w której kiedyś odbywał się festiwal Zillo. Co roku wydarzenie to przyciąga około dwadzieścia pięć tysięcy fanów muzyki w klimatach dark independent , kładąc nacisk na gothic metal, rock gotycki oraz electro.

Działalność wszelkich undegroundowych zespołów to nie tylko występy na festiwalach i przyjemności. To ciężka praca na co dzień nad nowymi utworami.