Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czym jest rock progresywny | Muzyka niszowa

Co to jest rock progresywny

Rock progresywny to styl muzyki rockowej wywodzący się z rocka psychodelicznego. Gatunek powstał w latach 60, ale największą popularność osiągnął w połowie lat 70.

Podstawowym zadaniem i ambicją rocka progresywnego było podniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny i udowodnienie, że może dorównać muzyce klasycznej i współczesnej. Dlatego często utwory są bardzo złożone i wyrafinowane oraz wykonywane z dużą wirtuozerią.

Głównymi przedstawicielami gatunku są zespoły, które powstały na przełomie lat 60 i 70. Należą do nich : King Crimson, Camel Emerson, Lake & Paker, Jehro Tul, Procol, Harum, Rarebirth, Genezis, Wishbone Ash.

 

Utwory tego gatunku to często dwudziestominutowe lub dłuższe kompozycje składające się z rozbudowanego intro i cody, często wieloczęściowe i oparte na schemacie suity lub sonaty lub innej cyklicznej formy muzycznej. Charakterystyczne dla nich są także skomplikowane i zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne. Muzyka instrumentalna lub rockowo-instrumentalna, zwykle o typowo rockowym brzmieniu. Teksty są na ogół dość skomplikowane, w treści zawierają tematy filozoficzne.

Do wykonania używa się typowych instrumentów rockowych, wzbogaconych o instrumenty elektroniczne oraz akustyczne. Często też usłyszeć można cytaty z muzyki poważnej lub adaptacje czyli rockowe aranżacje utworów muzyki poważnej.

Muzycy grający progresywnego rocka często posiadają gruntowne wykształcenie w zakresie muzyki poważnej ( Rick Wakerman, Keith Emerson, Irmin Schmidt, Holger Czukay, Józef Skrek, Jordan Rudess ) lub samoucy – Jimmy Page, Mike Oldfield, Jeny Piotronski.

Albumy nagrywane przez artystów i zespoły grające progresywnego rocka często maj charakter albumów programowych, to znaczy cała płyta, zarówno muzycznie, jak i tekstowo, podporządkowana jest jakiejś naczelnej idei. Może to być epicka opowieść czy reflekscje na temat życia i śmierci.

Innym rodzajem muzyki ze słowem rock w nazwie jest tak zwany indie rock. Czy jest podobny do progresywnego? Posłuchajcie obydwóch i sami oceńcie.